The World's #1 Russian, Ukrainian & Eastern European Discussion & Information Forum - RUA!

This Is the Premier Discussion Forum on the Net for Information and Discussion about Russia, Ukraine, Eastern Europe and the Former Soviet Union. Discuss Culture, Politics, Travelling, Language, International Relationships and More. Chat with Travellers, Locals, Residents and Expats. Ask and Answer Questions about Travel, Culture, Relationships, Applying for Visas, Translators, Interpreters, and More. Give Advice, Read Trip Reports, Share Experiences and Make Friends.

Author Topic: "Имперская Россия" А так ли уж веелика эта русь? из истории  (Read 4592 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ladine

• Member
  • *
  • Country: ua
  • Status: Just Looking
  • Trips: Resident
Почему московиты так позорятся своего тюрского и угрофинского происхождения?
Вцепились, как жид в курицу, и торочат, мы славяне, мы славяне ,потомки украинцев из Киевской Руси. Какие вы славяне? Вы потомки угрофинских племен: мокши, мери, муромы, веси, печоры, мещера, перми, мари, а с верху еще татаро-монголы... Хрен вам, а не Киевская Русь.
...etc

У меня вопрос к модераторам форума, почему на форуме поощряется ксенофобия и клевета, направленная на разжигание национальной розни и ненависти одной нации к другой?

Ооо так вот кто пишет часто большими буквами. да еще и красными. явный признак психического расстройства. Дыши глубже девочка. И это пройдет
smart will learn - a fool would teach.
Никогда не оправдывайся, если ты невиновен. Если в вас бросают грязью, к вам может и не долететь. А руки того, кто это делает, останутся в грязи. Люблю вас всех.

Offline Net_Lenka

• Member
  • *
Неужели и правда думаешь, что Америку здесь открыла с Черчиллем и Западом? Статья нормальная, только твой коммент к ней на 3 балла по шкале Псаки - передохни , а то в у тебя в мозгах каша
- А Вы кто такой будете?
-Тьфу на Вас
-А фамилия Ваша как?  -Тьфу на Вас еще раз .. а фамилия моя слишком известная, чтобы я её называл

Offline leslied

• Supporting Member
  • Member
  • *
  • Country: tr
  • Spouses Country: Ukraine
  • Status: Married
  • Trips: 20+
Ladies,

I understand very well the strength of feeling on these topics.  I experience the same vehemence in real life with the views of our friends and relatives.  Some are very pro Russian, some pro Ukraine.

My great sadness is that recent events have set Ukrainians against Russians.  A year ago these feelings were there but not expressed with such hatred.

This forum will allow the expression of ALL views provided they are set out in reasoned terms and free from personal insult and swearing.  These rules are set out in the TSO and they apply to everybody...

I am reading VERY BAD LANGUAGE on this thread.  DO NOT USE MAT ! 

If this continues I will lock this thread.

Offline Net_Lenka

• Member
  • *
Wonder why it was not close right after the first post?  (:)
- А Вы кто такой будете?
-Тьфу на Вас
-А фамилия Ваша как?  -Тьфу на Вас еще раз .. а фамилия моя слишком известная, чтобы я её называл

Offline Ladine

• Member
  • *
Ladies,

I understand very well the strength of feeling on these topics.  I experience the same vehemence in real life with the views of our friends and relatives.  Some are very pro Russian, some pro Ukraine.

My great sadness is that recent events have set Ukrainians against Russians.  A year ago these feelings were there but not expressed with such hatred.

This forum will allow the expression of ALL views provided they are set out in reasoned terms and free from personal insult and swearing.  These rules are set out in the TSO and they apply to everybody...

I am reading VERY BAD LANGUAGE on this thread.  DO NOT USE MAT ! 

If this continues I will lock this thread.

you can see in my theme  personal insults? ? then I will require close all political topics on the forum.

I say very seriously. or say it all-or none. yet I keep getting insults. But I'm not worried

I just give the lessons of history that they do not know. or not want to know
Никогда не оправдывайся, если ты невиновен. Если в вас бросают грязью, к вам может и не долететь. А руки того, кто это делает, останутся в грязи. Люблю вас всех.

Offline leslied

• Supporting Member
  • Member
  • *
Ladine,

You opened this thread with a post that contained a MAT CURSE ! 

Do not use language like this to express your views.  (:)

Offline Ladine

• Member
  • *
 Ну а вам девочки скажу. ( напомню ) я стойкий оловянный солдатик еще со времен сайта Лаки лаверс  всегда на верху и на плаву вопреки всем вашим усилиям уничтожить меня. а вот вы уже четвертый форум пытаетесь угробить.
  Пытайтесь дальше. Но если тему эту закроют? то и вы трепаться об украине не будете. это все что я могу вам обещать. Людям лишние неприятности думаю не нужны. либо терпите как терпели  терпим мы. Либо здесь так же будет очень скучно. .
 лечите психику. Ненависть плохой советчик.

Offline Orchid

• Member
  • *
  • Country: us
  • Spouses Country: USA
Ну а вам девочки скажу. ( напомню ) я стойкий оловянный солдатик еще со времен сайта Лаки лаверс  всегда на верху и на плаву вопреки всем вашим усилиям уничтожить меня. а вот вы уже четвертый форум пытаетесь меня угробить.
  Пытайтесь дальше. Но если тему эту закроют? то и вы трепаться об украине не будете. это все что я могу вам обещать. Людям лишние неприятности думаю не нужны. либо терпите как терпели  терпим мы. Либо здесь так же будет очень скучно. .
 лечите психику. Ненависть плохой советчик.

Я тебе вот что скажу, popa  от Mary!!!!
Вы всегда на плаву как любое г....но.
Ваша гнилая компашка уже угробила три форума.
Здесь у вас этот номер не пройдет. Я могу вам обещать это.
Так что придется вам серьезно занятся здоровьем.

Offline leslied

• Supporting Member
  • Member
  • *